Prawo upadłościowe zawiera szereg przepisów określających postępowanie upadłościowe. Obejmuje regulacje umożliwiające przeprowadzenie procedury dochodzenia roszczeń zarówno przez wierzycieli, jak i niewypłacalnych dłużników. Przepisy te określają skutki ogłoszenia upadłości.
Zgodnie z przepisami wniosek o upadłość może złożyć zarówno wierzyciel, jak i dłużnik. Prawo upadłościowe określa dwa rodzaje procedury upadłościowej – upadłość układową oraz likwidacyjną. Wybór rodzaju postępowania zależny jest od sytuacji ekonomicznej podmiotu ogłaszającego upadłość.
Upadłość układowa
Upadłość układowa daje dłużnikowi możliwość zawarcia z wierzycielami układu określającego zasady spłaty wierzytelności. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorstwo może funkcjonować nadal, a dług spłacany jest z jego bieżących zysków. W celu przeprowadzenia upadłości układowej przedsiębiorca powinien złożyć wniosek, w którym dokładnie określone zostaną jego zobowiązania wobec wierzycieli, a także sposób sfinansowania spłaty długu.
W przypadku upadłości likwidacyjnej zarówno przedsiębiorstwo dłużnika, jak i jego majątek zostają sprzedane. W ten sposób uzyskana zostaje tzw. masa upadłościowa, która po odjęciu kosztów postępowania upadłościowego zostaje podzielona pomiędzy wierzycieli. Zazwyczaj postępowanie likwidacyjne przeprowadzane jest w sytuacji, gdy działania dłużnika nie są wystarczające lub nie spełniają warunków określonych w układzie.
Wybór rodzaju postępowania upadłościowego nie jest zadaniem łatwym i wymaga dokładnej analizy sytuacji finansowej dłużnika, a jednym z głównych elementów decyzyjnych jest całkowita wysokość masy upadłościowej. Pracownicy naszej kancelarii posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie prawa upadłościowego. Dzięki naszej wiedzy dokładnie analizujemy sytuację dłużników oraz wierzycieli i na tej podstawie ustalamy, który rodzaj procedury będzie odpowiedni dla danej sprawy. Naszych klientów wspieramy na każdym etapie postępowania upadłościowego.
Biuro Warszawa:
ul. Puławska 41/16
02 – 508 Warszawa, Polska
email: biurowarszawa@c-l-a.pl
tel: 508 682 837
fax: 22 646 31 91
Oddział Łódź:
ul. Sienkiewicza 153 lok.1
90-302 Łódź
email: biuro@lawadvisers.eu
tel: 42 631 93 30
fax: 42 641 70 54
Oddział Gorzów:
ul Franciszka Walczaka 25
66-400 Gorzów Wielkopolski
email: biurogorzow@c-l-a.pl
tel: 95 725 51 50
fax: 95 735 86 00
Oddział Poznań:
ul. Młyńska 9 lok. 3
61-730 Poznań
email: biuropoznan@c-l-a.pl
tel: 61 852 53 28
fax: